Produkty
Dodávané značky
CAD 2D, 3D
ke stažení

Diverzifikace portfolia předchází problémům s dodávkami strojních komponentů

Globální trh se na pozadí významných událostí posledních let mění. Pod tíhou problémů světové ekonomiky dochází k narušení dodavatelských řetězců a jejich postupné transofrmaci. Mnozí ekonomové dokonce tvrdí (i v souvislosti s tlakem na ekologické aspekty), že přichází soumrak globalizace a vrátíme se postupně k lokálním ekonomickým propojením. Možná jsou tyto obavy přehnané, ale po zkušenostech z posledních tří let se nikdo nemůže spoléhat na stabilitu dodávek pouze z jednoho zdroje. Co s tím?

Jak si stojíme?

Jsme zhruba v polovině roku 2023. Doznívají ozvěny pandemie a lockdownů v Evropě a Asii, druhým rokem se svět zaobírá válkou na Ukrajině. Vyděsila nás energetická krize i inflace. Firmy, které to i přes zmíněné krize ustály, se potýkají s následky, jež jsou patrné v celosvětové ekonomice. Dodávky komponentů se na straně výrobců zpožďují. Nic není jisté: ani termín dodání, ani konečná cena.

Menší firmy v nejistotě

Jaký má současný stav dopad na menší lokálně působící firmy jako je matis s.r.o.? Možná vám také v hlavě rezonují podobné otázky:

  • Jaké kroky máme udělat k zajištění stability a dalšího rozvoje naší firmy?

  • Jaký vývoj na poli obchodu s průmyslovými komponenty můžeme očekávat v krátkodobém a střednědobého horizontu?

  • Můžeme vůbec sami něco ovlivnit?

Dodavatelé na koni

Pokud chce obchodní firma ve vysoce konkurenčním prostředí obstát, musí najít způsob, jak z podobných nejistot ven. Jestliže se také potýkáte s problémy na poli dodavatelsko-odběratelských vztahů, diverzifikace portfolia dodavatelů je pro eliminaci rizik s výpadky dodávek nutností. Za poslední roky u nás došlo nespočetněkrát k těmto situacím:

  1. Požadovaný produkt nebyl u našeho dvorního dodavatele dostupný. 

  2. Požadovaný produkt sice dostupný byl, ale s velmi dlouhou dodací lhůtou.

  3. Požadovaný produkt nám byl sice potvrzen na požadovaný termín, ale později byl tento termín několikrát posunut, za což nám reálně hrozilo penále (nehledě na ztrátu důvěryhodnosti a dobrého jména společnosti).

  4. V průběhu dodací lhůty došlo k jednostrannému zvýšení ceny dodavatelem. Museli jsme ji akceptovat, jinak bychom produkt nedostali vůbec. Přičemž my jsme museli vůči našim zákazníkům cenu zachovat.

Dělejte to jinak

I když se to zdá nemožné, existují způsoby, jak podobným situacím předejít. Tato opatření jsme museli přijmout, abychom mohli nadále úspěšně fungovat a abychom byli pro naše zákazníky jistotou.

Seriózní partneři

Vybírejte si pouze seriózní dodavatele a obchodní partnery. I za cenu toho, že nebudou úplně nejlevnější. Spolehlivost a vůle řešit problémy něco stojí.

Diverzifikace portfolia

Diverzifikujte portfolio svých dodavatelů. Jeden jediný dodavatel může znamenat obchodní sebevraždu. Mějte vždy v záloze „náhradníka“. Je to jako ve fotbale: každý úspěšný tým má všechny posty v sestavě zdvojené. Když se zraní brankář, tak musí nastoupit kvalitní gólmanská dvojka. Bez toho se Liga mistrů vyhrát nedá.

Držte sklad

Navyšte skladové zásoby. Bohužel tento krok také něco stojí, ale bez slušně zásobeného skladu se dnes seriózní obchod ve strojírenství dělat nedá.

Myslete „Out Of The Box“ 

Přemýšlejte a buďte kreativní. Vystupte ze zažitých postupů. Ve spolupráci se zákazníkem hledejte při návrhu zařízení takové řešení, kde použijete (i v budoucnu) dostupné komponenty.

TOPky

V každém svém sortimentu si vytvořte skupinu preferovaných a „záchranných“ komponentů, které budou vždy skladem nebo rychle k dodání. Tyto komponenty se snažte zákazníkům nabízet přednostně. Klidně i za zvýhodněnou cenu.

Vložte se do toho

Provádějte drobné zákaznické úpravy komponentů (opracování, montáž a kompletace) přímo ve vaší firmě nebo v kooperaci s jinými lokálními podniky.

Sami sobě pánem

Naše patrně největší deviza je však naše nezávislost. Matis je sice rodinná firma, ale žádná dcera korporátu. Naopak naši hlavní konkurenti jsou převážně dceřinné společnosti zahraničních výrobců. A ty jsou samozřejmě striktně vázány prodejem výrobků svých matek. Tudíž nemají žádný prostor k manévrování a hledání alternativ. Na rozdíl od nás.

My máme opravdu široké portfolio dodavatelů, takže necítíme svázané ruce jednou konkrétní značkou. Tím pádem máme dobrý manipulační prostor, kam sáhnout pro lepší / levnější / rychlejší řešení. Nespoléhejte se na stabilitu dodávek pouze a jenom z jednoho zdroje. Diverzifikace portfolia dodavatelů je pro eliminaci rizik s výpadky nezbytností. A přesně v tom je naše síla. Jsme na straně zákazníka a proto s námi bude silnější.


Chcete spolehlivého dodavatele strojních komponentů? Ozvěte se nám se svou představou.