Produkty
Dodávané značky
CAD 2D, 3D
ke stažení

Lineární vedení s kombinovanými rolnami a způsob, jak jej vyladit k vyšší přesnosti

Lineární vedení je nedílnou součástí každého lineárního systému. Ten má jasný úkol — umožňuje regulovatelný pohyb po jedné přímce. Každý lineární systém se skládá z lineárního vedení, vozíku a pohonu.

Bez správného vedení se neposunete dál

Aplikace lineárních systémů vidíte všude kolem sebe. Své uplatnění najdou téměř ve všech oblastech strojírenství, ale samozřejmě i v ostatních oborech jako je stavebnictví, potravinářství, zdravotnictví apod. Hlavní roli však lineární vedení hraje zejména při stavbě strojů, v automatizaci, mechanizaci výrobních procesů a v dalších podobných činnostech úzce svázaných s agendou Průmyslu 4.0.

Lineární vedení pro větší zatížení

Důležitým produktem v našem portfoliu strojních komponentů je lineární vedení s kombinovanými rolnami německého výrobce WINKEL. Tato lineární vedení jsou složena z rolen, které umožňují zachycení sil a zatížení jak v radiálním, tak i v axiálním směru. Rolny se pohybují v ocelových profilech s hlazenou vodící drahou. Tato vedení jsou určena zejména pro aplikace s vyšším zatížením a menšími požadavky na přesnost polohování. 

Jednoduchost montáže

Velkou výhodou lineárního vedení s kombinovanými rolnami jsou mnohem nižší nároky na přesnost montáže. Vodící profil se jednoduše navaří na ocelovou konstrukci a není nutné žádné přesné opracování dosedacího povrchu, tak jak je tomu například u vedení s oběhovými kuličkami.

Laděním k dokonalosti

Je jasné, že při takovém způsobu montáže může dojít k mírným odchylkám od 100% stavu. Proto je vhodné celý systém pořádně „doštelovat“ a eliminovat případné nepřesnosti a vůle. A přesně k tomuto účelu vám doporučujeme použít ve vašich projektech kombinované rolny s integrovaným nastavitelným excentrickým čepem. Nastavením polohy excentru se případné vůle mezi rolnou a vodícím profilem vymezí a celý systém funguje tak, jak má.

Hledáte návod, jak excentrický čep na rolně nastavit? Podívejte se na následující instruktážní video, není to nic složitého.

https://www.youtube.com/watch?v=frkmFNgukek

Kombinované rolny máme skladem. Můžeme vám nabídnout krátké dodací termíny a samozřejmě také profesionální technické konzultace.